Choć premierę gry Cyberpunk 2077 zaplanowano dopiero na kwiecień 2020 roku, w serwisach branżowych praktycznie codziennie pojawiają się informacje dotyczące tego tytułu. Deweloperzy udzielili bardzo wielu wywiadów, które przybliżają nam, czym będzie ich nowy projekt. Sprawdźmy, na co dokładnie zwrócić uwagę.
Cyberpunk 2077 pełnoprawną grą RPG
Mimo że większość zaprezentowanych do tej pory materiałów dotyczących Cyberpunka 2077 skupia się głównie na akcji i ukazaniu widowiskowo wyglądającej walki, twórcy mocno podkreślali, że ich dzieło będzie pełnoprawną grą RPG. Wraz z nadejściem targów E3 częściej mówi się jednak o przygodowej grze akcji w otwartym świecie. Czy to może znacząco wpłynąć na odbiór projektu? Zdaniem Marcina Momota, managera społeczności w CD Projekt Red, obawy są nieuzasadnione, i choć na materiałach gra prezentuje się jak typowa strzelanina, ma ona mieć wiele złożonych systemów znanych z erpegów.
Jednym z nich ma być wiele zakończeń przygód „V”, protagonisty, o którym wiemy jedynie, że ma się pojawić w końcowej wersji gry. Patrząc na poprzednie produkcje studia (seria Wiedźmin) i to, jak była w nich rozwiązana wspomniana kwestia, można z czystym sumieniem zakładać, że w Cyberpunku 2077 pojawią się „główne” zakończenia, skupiające się na świecie i pierwszoplanowych postaciach. Oprócz nich pojawi się wiele małych wątków, których rozwiązanie da nam dostęp do zmodyfikowanych zakończeń, co urozmaici doświadczenie płynące z gry. W trakcie rozgrywki w Cyberpunka warto więc wykonywać poboczne zadania, ponieważ to właśnie one będą miały duży wpływ na to, jak będzie wyglądał świat na końcu naszej przygody.
Warto też zwrócić uwagę na to, jak będziemy je wykonywać, ponieważ w grze dostępnych będzie wiele frakcji czy postaci, które w różny sposób mogą reagować na nasze poczynania. W tym właśnie aspekcie deweloperzy przygotowali bardzo wiele opcji, a to, jak gracze je wykorzystają, zależy tylko od nich. Postać „V” będzie można rozwijać na podstawie statystyk, takich jak sprawność fizyczna, inteligencja, refleks, umiejętności techniczne i wygląd. Ostatnia cecha może wydawać się nieco dziwna, ale będzie miała ona niebagatelny wpływ na przebieg rozmowy lub nawet postrzeganie bohatera w konkretnej dzielnicy.
System dialogów przypomina ten znany z klasycznych tytułów RPG, takich jak Pillars of Eternity czy Baldur’s Gate, gdzie linie dialogowe, które możemy wykorzystać, podświetlone są odpowiednim kolorem, zależnym od naszych atrybutów. Takie rozwiązanie pobudza ciekawość graczy, zachęcając ich do ponownego przejścia gry, ale w zupełnie inny sposób. Przy okazji daje też bardzo klarowny przekaz odbiorcy odnośnie do tego, jakie dokładnie atrybuty pomogły mu przy rozwiązaniu danego zadania.
Walka i interakcje z Night City w Cyberpunku 2077
Dużą część gameplaya Cyberpunka 2077 zaprezentowanego podczas PAX West stanowi walka i ukazywanie różnych ścieżek rozwoju „V”. W odróżnieniu od poprzednich gier studia system walki w Cyberpunku 2077 jest przygotowywany przez dedykowany zespół. Dzięki temu ma on być lepiej zbalansowany już od samej premiery. Zgodnie z informacjami, jakie można było usłyszeć w trakcie pokazów czy wywiadów, Cyberpunk 2077 ma mieć bezklasowy system rozwoju postaci. Co to dokładnie oznacza dla systemu walki?
Przede wszystkim to, że będzie można dowolnie łączyć ze sobą różne style i wykorzystywać je w wygodny dla nas sposób. Do dyspozycji graczy oddano pistolety, ciężkie karabiny maszynowe, snajperki, strzelby czy wiele zestawów broni białej. Najbardziej widowiskowym zestawem z tej ostatniej grupy wydają się podwójne ostrza wbudowane w ciało, które posiadała kobieta z pierwszego zwiastuna, zaprezentowanego jeszcze w 2013 roku. Na https://allegro.pl/listing?string=cyberpunk%202077 dostępne są figurki z tą postacią, co będzie stanowiło uzupełnienie kolekcji każdego fana Cyberpunka.
Równie ciekawie prezentują się opcje dla netrunnerów, czyli osób unikających otwartych starć i preferujących hakowanie, które pozwoli również na lepsze poznanie miasta. Samo Night City będzie podzielone na kilka dzielnic, a jedną z nich będzie Pacifica, którą mogliśmy bliżej poznać przy okazji prezentacji gameplaya na początku września. Będziemy je mogli przemierzać wieloma środkami transportu, takimi jak samochody i motocykle, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na pieszą wycieczkę.
Wymagania sprzętowe Cyberpunka 2077
Oficjalne wymagania Cyberpunka 2077 ciągle nie są znane i zostaną ujawnione tuż przed premierą gry, gdy wejdzie ona w tzw. złoty status, czyli etap, w którym prace nad rozgrywką zostaną zakończone. Jednak tuż po E3 internauci dotarli do specyfikacji komputera, na którym uruchamiane było demo prezentowane za zamkniętymi drzwiami. Jego komponenty to*:
- płyta główna ASUS ROG STRIX Z370-I GAMING,
- procesor Intel Core i7-8700K, 3.70 GHz,
- karta graficzna Nvidia Titan RTX,
- pamięć RAM G.Skill Ripjaws V, 2x 16GB, 3000MHz, CL15,
- dysk SSD Samsung 960 Pro 512 GB M.2 PCIe,
- zasilacz Corsair SF600 600W.
Nie da się ukryć, że Cyberpunk 2077 to jedna z najbardziej oczekiwanych gier tej generacji, co tylko pokazuje, jak silną pozycję ma CD Projekt Red na światowym rynku. Zapowiada się na bardzo złożoną produkcję, której rdzeniem będzie rozwijanie głównego bohatera, poznawanie miasta i budowanie swojej sieci kontaktów, która pozwoli nam przetrwać w tym bezlitosnym świecie. Nic, tylko czekać.
* Źródło: https://www.spieltimes.com/news/cyberpunk-2077-e3-2019-demo-pc-specs-revealed-titan-rtx-8700k/